Yanık Komplikasyonları

Yanık; Dikkat-çok iyi takip-tecrübe isteyen bir olgudur.Yanıklı hastanın çok iyi takip ve izlenmesi ile yanık izi ya hiç olmaz ya da çok az olur.Bunları bizim tedavi ettiğimiz yanıklı hastalarda görmek mümkündür.Bizim arşivimizden seçtiğimiz bazı yanık olguları ekte sunulmuştur. Biz benzer yanıklarda arşivimizden çıkardığımız resimleri hastalarımıza göstererek ve onların rızasını aldıktan sonra tedaviye başlamaktayız.

Yaklaşık 28 yıldır tedavi ettiğimiz yanıklı hastalarımızdan negatif bir tepki almadık.Çünkü biz hastalarımıza tedavi sonucunda nelerin olacağı nelerin olmayabileceği konuları net bir şekilde anlatıyoruz.Onlara başka alternatifleride söyleyerek kendilerine ; tercih imkanı tanıyoruz.

Yanıklı hastalarımızın bize sık sordukları sorulardan bir tanesi de, alternatif tıpla tedavi yöntemleriyle ilgili olmaktadır. Yaraya elma suyu, yumurta jeli, yoğurt, salça gibi...maddelerin tatbik edilmesini tavsiye edip etmediğimiz sorularına bunların modern tıpta yer almadığını çok eski yıllarda bu imkanlar olmadığından tatbik edildiklerini biliyoruz diyerek onları caydırıyoruz.Böylece onların beynindeki düşünceleri şüpheden kurtarıyoruz.

Ayrıca bazı hastalarda 2 derece yanığın karekteristiği olan sıvı dolu keseciklerin (bullerin) patlatıldığını soyulduğunu görüyoruz.Bunlar doğru değildir.Zaten 5-6 gün sonra onlar kendiliğinden soyulmaktadır.

Diğer karşılaştığımız bir önemli sorun alt ve üst extremide (kol-bacak ayak yanıklarında) şahıs bunları şiddetle hareket ettirmekte ayaklarının üzerine basarak adeta günlük işlerini yapmaya çalıştıklarını müşaade ediyoruz. İşte bu durumda ilgi uzuvlarda aşırı şişlikler (ödem-cilt altı doku şişmesi,sellülitler,lenfanjitler)görüyoruz. Bu uzuv yanıklarında kesinlikle hareketin kısmen kısıtlanmasından yanayız.Kesin istiharatlar vererek (yani o uzvun hareketsizliğini sağlamaktır), iyileşmeyi hızlandırıyoruz.Yanık alanı eklemler üzerinde ise kontrollü hareketlere müsaade ediyoruz.Hastanın ızdırabını dindirebilmekiçin yaşı dikkate alınarak basit ağrı kesiciler (Analjezikler) verilebilir.

(Copyright©2008 Bu sitenin tüm hakları Op.Dr.Şefik Erşan'a aittir.)

İstenmeyen Sonuçlar...